Klub Seniora

Spotkania w każdy czwartek o godz. 11.00. Prowadzenie: Marcin Mączka

 

 
 
 
KLUB SENIORA HISTORA.
w Bychawie woj. Lubelskie 
z siedzibą w Bychawskim Centrum Kultury (23-100 Bychawa ul. Piłsudskiego 34). 

 

Historia klubu zaczęła się w listopadzie 1973r. kiedy to przy miejscowym Miejskim Domu Kultury powstała grupa złożona z seniorów, rencistów i ludzi starszych, jeszcze pracujących, różnych zawodów pragnących się spotkać dla wspólnego spędzenia wolnego czasu.
Pierwsze kroki stawialiśmy pod okiem instruktorów kultury – p. Marii Wac i p. Wandy Dolińskiej. Wkrótce polubiliśmy te nasze wspólne wieczory, w czasie których rozbrzmiewał śpiew i muzykowanie bo byli i są wśród nas grający na instrumentach, jak i obdarzeni ładnym głosem.
 
Zespołem wokalnym kierował niezapomniany Stefa Dwojak, którego grupa na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu została w 19?r. laureatem. Istniała też kapela podwórkowa Stanisława Kusego, koncertująca podczas publicznych występów. 
Skład klubu zmieniał się w sposób naturalny odchodzili jedni, przychodzili inni, wahał się od 14 osób w obrazie początkowym, do 30 w późniejszym.
Spotykamy się raz w tygodniu w ustalonym dniu, aby ćwiczyć śpiew i granie w zespole wokalno-instrumentalnym ,,SENIORZY”. Szefuje seniorom pełna entuzjazmu i lubiana p. Tolą Adamczyk. Wcześniej p. Janina Kamińska, a sprawami organizacyjnymi kieruje p. Zofia Szorek. 

Przez ponad 23 lata wypracowaliśmy pewne sprawdzone i akceptowane formy pracy i wzajemnych kontaktów, oto one:

1. Występy seniorów z okazji świąt państwowych i środowiskowych Bychawie, Lublinie i różnych miejscach Lubelszczyzny (m. In. Święta narodowe, dni miejscowości, dożynki, święta ludowe i inne) uczestniczymy corocznie w przeglądach Statystycznego Ruchu Seniorów.
2. Udział zespołu w obchodach świąt religijnych i patriotycznych w kościołach oraz na organizowanych przez władzę, jak i nasz klub spotkaniach opłatkowych i wielkanocnych i innych.
3. Inscenizacja obrzędów ludowych związanych z rocznymi świętami kościelnymi i tradycją wiejską: – andrzejki, wieczerza wigilijna, jasełka, tradycyjny wypiek chleba przygotowywane głównie z myślą o młodej widowni.
4. Częste wyjazdy autokarem na wycieczki krajoznawcze z przerwą na zabawę przy ognisku oraz pielgrzymki do różnych sanktuariów, z udziałem uczestników także spoza klubu. W trakcie tych zwłaszcza krajoznawczych eskapad zapominamy o codziennych problemach i upływającym czasie.
 
Wesoły autokar toczy się po szosie 
codzienne frasunki mamy dzisiaj w nosie 
a w ty autobusie publika na piątkę 
no i średnia wieku-pod siedemdziesiątke! 
A to bardzo dobrze, a to znakomicie 
przecież właśnie wtedy zaczyna się życie.

 

A nasz pan kierowca nie stanie od razu 
jak my chcemy siusiu, on dodaje gazu! 
Mam w grupie grajka, mój kochany panie 
co pociągnie smyczkiem, to strzyknie w kolanie. 
Tu Stawce, przystanek, rozniecimy ognisko 
iskierką kiełbaski, już zabawa blisko,

 

Już zaczęto śpiewy głosy z operetki 
jakby ujął wiele i podmienił nutkę… 
Nie chcesz z nami pląsać toś bufon i brzydki 
biodra, nogi, ręce klaszczą emerytki! 
Zrzućmy zbędny tłuszczyk i wciągnijmy brzucha 
w rytmie cza-cza cza-cza przy dźwięku kaczuchy oj, ra…

5. Organizowanie spotkań towarzyskich i karnawałowych z tańcami poczęstunkiem, urozmaicanych repertuarem pieśni biesiadnych. Współpracujemy z władzami samorządowymi, Bychawskim Centrum Kultury, parafią rzymskokatolicką, Towarzystwem Regionalnym, Środowiskowym Domem Samopomocy i innymi instytucjami i organizacjami. Mieszkając w małym mieście i żyjąc w niewielkiej społeczności, znamy wzajemnie swoje osobiste radości i smutki. Dzielimy je ze sobie życzliwie i przyjaźnie, wspierając się w trudnych chwilach.

I płyną lata. Wole, niedole 
radości, smutki życie mam mości 
bieleją głowy, spadają kartki 
tylko nie mówcie nam o starości. 
Więc pożartujmy z własnej niemocy 
i dziś powiedzmy: to znakomicie. 
Patrzcie młokosy i małolaty 
siedemdziesiątka. Piękne jest życie.